Blockchain jeb blokķēde:

TEHNOLOĢIJA, KAS IZMAINĪS PERSONĀLVADĪBU
Daudziem zināmās kriptovalūtas bitcoin pamatā esošā tehnoloģija ir gatava iekarot arī personālvadības jomu. Tāpēc laiks beidzot saprast, kas īsti ir blockchain jeb blokķēde un kāpēc mēs vairs nevaram ilgāk ignorēt tās straujo ienākšanu tirgū.
Latvijā diskusijas izraisīja nesenais LTV1 raidījums "Aizliegtais Paņēmiens". Bitkoini, Litekoini, Dash, Monero – nākotnes nauda vai ātras peļņas sērga, kas pārņēmusi pasauli un arī Latviju? Solītie atdeves procenti ir lielāki nekā savulaik Bankā Baltija... Kas ir maineri, kāpēc cilvēki piekrauj dzīvokļus pilnus ar datoriem? Operācija «Kriptovalūtas drudzis» tika apskatīti kriptovalūtu ieguvumi un riski.

Tomēr paskatoties nedaudz plašāk, gribētu citēt blokķēdes ekspertu Ričiju Etvaru (Richie Etwaru) - blockchain jeb blokķēdes tehnoloģiju var salīdzināt ar drukātās preses, dzinēju un interneta parādīšanos.

Agrāk zināšanas bija priviliģētu grupu priekšrocība, jo rakstveida dokumentiem varēja piekļūt tikai īpaši izredzētas personas. Tad parādījās drukātā prese un īsi pēc tam - grāmatas. Ikviens ar atvērtu prātu un spēju redzēt varēja uzzināt vairāk par seno laiku gudrajiem un diplomātiem.

Līdzīgi notika ar dzinējiem. Zināmu laiku zirgi šķita pilnīgi neaizvietojami, tomēr enerģija kļuva par modernās pasaules valūtu, ļaujot ar ogli, dīzeli un degvielu darbināt mašīnas, fabriku iekārtas un daudz ko citu.

Un pēdējā, taču ne mazāk svarīgā inovācija, – Internets. Tas sākās, kā tehnisku cilvēku aizraušanās projekts, taču šobrīd ir pavēris iespējas mazajā monitorā ieraudzīt visu plašo pasauli, un ir visas cilvēces pamatvajadzība – tāpat kā maize un ūdens.

Tātad – kolīdz cilvēces attīstībā ir iestājusies pauze vai kaut kā trūkst – rodas jaunas lietas, kas maina spēles noteikumus un sagroza esošās paradigmas.

Varbūt tu to vēl nezināji – bet blockhain jeb blokķēde visticamāk ir nākamā Lielā lieta (the next Big Thing).

Tā ienesīs jaunu revolūciju savstarpējos vērtību maiņas darījumos, samazinot krāpšanās, melu un viltojumu iespējamību.
Blokķēdes spēks: bitcoin un ethereum

Ja arī neesi dzirdējis par blokķēdi, iespējams esi kaut ko dzirdējis par bitcoin vai ethereum – mūsdienu globālās ekonomikas kriptovalūtām jeb virtuāli nemaināmām digitālajām valūtām ar proporcionālu vērtību.

Tās ir relatīvi drošas, - veicot ar tām maksājumus, nav jāmaksā komisija trešajai pusei un pats galvenais – tās nav iespējams viltot, jo informācija par "vērtības pārskaitījumu" jeb kriptovalūtas pārskaitījumu tiek saglabāta un atjaunota visos tīkla punktos.

Bitcoin un ethereum jau šobrīd sākuši "izaicināt" skaidras naudas norēķinu un banku sistēmu status quo lomu – proti, ar šīm kriptovalūtām varat norēķināties pie 100 000 pakalpojumu sniedzējiem. Un, iespējams, lielākais blockchain tehnoloģijas spēks ir tās spēja pildīt ekonomisko līdzekļu digitālā partnera lomu.

Blokķēde: laiks atklāt noslēpumu

Īsumā – blokķēde ir decentralizēta, izkliedēta datu/informācijas bāze, kurā katrs ieraksts/bloks ir atkarīgs no iepriekšējiem ierakstiem/blokiem, radot ticamu, pareizu informāciju, ko gandrīz nav iespējams sagrozīt. (Kļūs vienkāršāk…turpini lasīt!)

Pieņemsim, ka vēlies pieņemt darbinieku tādam amatam, kurā nepieciešamas ļoti specifikas prasmes. Taču diemžēl nav tāda sertifikāta, kas ļautu tev pārliecināties, ka persona spētu tikt galā ar paredzētajiem pienākumiem. Turklāt darbinieks, strādājot pie dažādiem darba devējiem, sevi nepātraukti attīsta, piemēram patstāvīgi apgūstot MOOC (a massive open online course) kursus vai piedaloties dažādos semināros.

Jā – šī ir viena no tām sarežģītajām situācijām.

Kandidāti var stāstīt dažādus radošus stāstus par savu pieredzi, taču tu nekad nezināsi, kas no tā visa ir patiesība – kamēr vien tavs jaunais darbinieks savas unikālās spējas nepierādīs dzīvē.

Vai nebūtu jauki, ja viena klikšķa attālumā varētu aprunāties ar visiem vadītājiem, kas jebkad ir pārraudzījuši kandidāta darbu un snieguši atsauksmes? Tiesa, ja viņi apliecinātu, ka ieraksti ir pareizi – tu varētu pieņemt šo kandidātu ar daudz lielāku drošības sajūtu.

Šobrīd šāda veida izmeklēšana būtu pārāk sarežģīta un vairumā gadījumu gandrīz neiespējama.

Un te nu ir laiks blokķēdes iznācienam.

Blokķēdes laikmetā kandidātu CV sastāvētu no vairākiem informācijas blokiem – katrs no tiem ietvertu informāciju par sertifikātiem, rekomendācijām, novērtējuma ziņojumiem u.c. Tātad jo pieredzējušāks kandidāts, jo vairāk informācijas bloku.

Katru informācijas bloku ievietotu atbildīgā persona – uzņēmums vai vadītājs, kas pārrauga attiecīgo darbinieku. Tas nodrošinātu ierakstu pārbaudi pirms to ievietošanas blokā, savukārt pēc tam šī informācija tiktu šifrēta, lai to nevarētu mainīt.
Un tas vēl nav viss. Katru reizi, pievienojot jaunu bloku, tas ietvertu sevī jau esošo bloku saturu. Rezultāts? Nav iespējams mainīt kādu no blokiem neietekmējot pārējos.

Iztēlojies, ka šo bloku kopijas ir pieejamas visiem – vadītājiem, uzņēmumiem, personālvadības speciālistiem – tāpēc, ja arī kāds kandidāts izdarītu izmaiņas savā blokķēdē, tās netiktu pārnestas uz pārējo ķēdi un ļautu pavisam ātri atklāt neatbilstības.

Laiks atvadīties no visiem informācijas sagrozītājiem!
Blokķēdi raksturo 4 īpašības:

1. Decentralizēta – blokķēdes neviena vērtība nav saistīta ar vienu starpnieku – piemēram, banku vai personālvadības speciālistu. Tieši šī īpašība neļauj to viltot vai mainīt. Ikvienam, kam būtu ļaunprātīgi nodomi, būtu jāmaina tūkstoši, iespējams pat miljoni datu kopijas. Un tas ne pavisam nebūtu vienkārši!

2. Sadalīta – jebkurš, kam ir pieejams internets, datorā var "uzturēt" blokķēdi, tomēr, ja arī kāds no tīklā iesaistītajiem pārstātu to darīt, pārējā sistēma netiktu ietekmēta un turpinātu darboties.
3. Uzticama – kad vērtība pirmo reizi tiek ievadīta blokā, to dara cilvēks, kam ir vismazākās iespējas tīši ievadīt kļūdainu vai nepilnīgu informāciju. Atskatoties uz CV piemēru, vadītāji blokos ievadītu darbinieka sertifikātu vai darba novērtējumus, un darbiniekam nebūtu iespējas šo vērtējumu mainīt.

4. Šifrēta – ir cilvēki, kam nav pieņemams fakts, ka daudziem lietotājiem būtu pieeja sensitīvai informācijai. Tomēr te būtiski uzsvērt, ka katrs blokķēdes bloks ir šifrēts - to veido neloģisks ciparu virknējums un to nevar atšifrēt bez atslēgas. Šo atslēgu blokķēdes īpašnieks (kas vēlas saņemt uzticību) var nodot blokķēdi saņēmējam (kas meklē uzticamu informāciju).

Jāatzīst gan, ka blokķēdes nebeidzamajā pašplūsmas procesā ir daudz tehnisku aspektu.

Tomēr varbūt nevajadzētu lieki satraukties par praktiskiem sīkumiem, bet vienkārši ļaut šai tehnoloģijai mainīt savu pasauli.
Kāpēc personālvadībai tik ļoti nepieciešama blokķēde?

Tiek lēsts, ka blokķēde ļaus uzņēmumiem ietaupīt līdz pat 4 triljoniem USD.

Izmantojot blokķēdi nevajadzēs pārbaudīt ierakstus, saskaņot pārskatus vai kādam uzticēties.

Ātrais jautājums – kura no biznesa vertikālajām struktūrām vada procesus, kas ir visvairāk saistīti ar cilvēcisko faktoru, kam jārisina ar administratīvajām lietām saistīti incidenti un kas nereti piedzīvo uzticības trūkumu? Jā, tev taisnība – tā nodaļa, kam jātiek galā ar mūžīgi mainīgajām cilvēku būtnēm, ir personāldaļa.

Izmantojot vairāku ieinteresēto personu sadarbībā izveidotu (peer-to-peer) blokķēdi, personāldaļa varēs digitalizēt datus, nodrošināt to integritāti, nepārslogot sevi ar nepārtrauktu datu salīdzināšanu un kļūdu un sagrozītu datu identificēšanu.

Tomēr jau tagad paredzams, ka būs arī tādi uzņēmumi, kas atturēsies no šīs jaunās tehnoloģijas izmantošanas. Proti, daudzi, iespējams, nemaz nevēlēsies mainīt ierastos veidus, kā viņi veic pārbaudes, atbalsta darbiniekus darba uzsākšanas laikā, kā arī notur talantus, jo viņiem vienkārši būs grūti atteikties no lietām, kas efektīvi strādājušas pagātnē. Mēs, CakeHR, ar to saskaramies visai bieži, kad diskutējam ar personāldaļu vadītājiem par jaunākas paaudzes personālvadības programmatūras ieviešanu uzņēmumā. Ieviešot, piemēram, jaunu personālvadības sistēmu, tas atstāj ietekmi praktiski uz katru darbinieku uzņēmumā. Tas ir viens no iemesliem kādēļ jauno tehnoloģija adaptācija vidējos un lielos uzņēmumos nenotiek ļoti ātri.

Tomēr datiem kļūstot personalizētiem, tā vairs nav abstrakta inovācija. Un ir skaidrs, ka blokķēdes pieņemšana un ieviešana nebūs vienkārša. Tomēr jāsaprot, ka tā nemainīs darba devēju uzvedību un neietekmēs uzņēmuma darbinieku savstarpējo dinamiku.

Tā vienkārši racionalizēs un paātrinās personālvadības procesus un neuzkrītoši mainīs vidi vien dažu mēnešu laikā.
Trīs praktiski blokķēdes tehnoloģijas pielietojumi personālvadībā

Visas pazīmes rāda, ka blokķēde un personālvadība nākotnē varētu būs saistītas ar ciešām saitēm.

Jau šobrīd daudzi stratēģiski domājoši uzņēmumi pielāgo savas infrastruktūras šīs tehnoloģijas ieviešanai, lai maksimāli ātri varētu izmantot tās sniegtās priekšrocības. Piemēram, nacionālā aviosabiedrība airBaltic.

1. Blokķēde un pieņemšana darbā – ar blokķēdes palīdzību darba meklētāji varēs izveidot visaptverošu digitālu informācijas avotu par savu pieredzi un sasniegumiem (iekļaujot tādu informāciju kā papildu stundas un citi īpaši sasniegumi, ko šobrīd ir sarežģīti dokumentēt), savukārt darba devēji iegūs uzticamu informāciju darbinieka novērtēšanai.

Pārsteidzoši, ka saskaņā ar CareerBuilder datiem, 58% darba devēju atklājuši, ka CV sniegta nepatiesa informācija, turklāt darbinieku sniegtā informācija bieži neiekļauj daudzas mazās izmaiņas vai papildu informāciju. Pateicoties blokķēdei šāds risks tiks būtiski samazināts, turklāt bez nepieciešamības veikt ietilpīgas darbinieku pieredzes pārbaudes.

Un vissvarīgākais – uzņēmumiem būs daudz vieglāk atrast atbilstošus darbiniekus, jo klasiskais papīra formāta CV nespēja ietvert visas indivīda prasmes un lietas, uz ko indivīds ir spējīgs, taču blokķēde to spēj.

2. Blokķēde un algas – viens no personālvadības izaicinājumiem ir starptautiskie maksājumi. Ja uzņēmuma komanda darbojas dažādās pasaules valstīs, ar algu izmaksu saistītās banku komisijas veido milzīgu daļu no atalgojuma fonda. Tie viennozīmīgi ir pilnīgi lieki iztērēti līdzekļi.

Tā kā blokķēdes darbības pamatā ir uzticība un starpnieku izslēgšana, maksājumi nestandarta valūtās – piemēram, ar bitcoin vai ethereum – ļaus ietaupīt ievērojamu naudas apjomu, turklāt darbinieks kriptovalūtā izmaksāto algu saņems gandrīz nekavējoties, savukārt uzņēmumi varēs izvairīties no milzīgajām komisijas maksām par katru pārskaitījumu. Tas ir viens iemesliem, kāpēc bankām nepatīk straujā blokķēdes tehnoloģijas ekspansija.

3. Blokķēde un automatizēšana – blokķēde galvenokārt izmanto digitālus datus, tāpēc personālvadībai nepieciešamā informācija kļūs daudz caurspīdīgāka un objektīvāka. Turklāt, kad personālvadība sāks pielietot blokķēdi, digitālās procesu vadības iespējas ļaus izmantot viedos līgumus. Piemēram, darbinieka vērtēšanu varēs veidot koda vai skripta formātā, ietverot tos blokķēdē.

Tātad katreiz, izmaksājot algu un uzkrājot informāciju blokos, sistēma automātiski atjaunos informāciju par attiecīgā darbinieka veikumu.

Un šo uzdevumu varēs automatizēt arī tālāk, izmantojot šo informāciju kādā no novērtēšanas programmatūrām. Iedomājieties, cik ērti tas būtu, jo īpaši garajā darba uzsākšanas periodā, kad rūpīgi novērojat jauno darbinieku.

Pasaule un personālvadība tajā skaitā vēl tikai iepazīst blokķēdes tehnoloģiju, bet jau tagad ir skaidrs, ka šai tehnoloģijai ir liels potenciāls risināt daudzus šī brīža izaicinājumus.
Norberts Erts
Co-founder CakeHR