paneļdiskusija
HR DIGITALIZĀCIJA 2019
26. februāris | Teikums
26. februārī kopstrādes telpās Teikums notika cilvēkresursu un personāla vadības projekta SmartHR Latvija seminārs - paneļdiskusija par HR digitalizāciju un procesu automatizāciju.
Vēsturiski personāldaļas departaments ir bijis uzņēmuma centrā, taču cilvēkus pārvaldījis it kā atstatus no pārējās organizācijas. Šī HR loma strauji mainās, pateicoties tieši digitālo tehnoloģiju sasniegumiem, īpaši SaaS (Software as a Service) un tās cilvēkresursu pārvaldības programmas (human capital management - HCM), kas tiek izvietotas mākoņu platformās, nevis vietnēs.

Bet ko tas viss nozīmē, izņemot to, ka tas ir moderns un kaprīzs 21. gadsmita "trends"? Un kā tas ietekmē personālvadības biznesu?

Digitalizācijas popularizēšanās radījusi revolūciju tieši tajā, kā HR kalpo vadītājiem un darbiniekiem. Augstāk pieminētās mākoņtehnoloģijas un mobilā funkcionalitāte integrē HR darbu ikdienas biznesa struktūrās. Personāla nodaļa var radīt un dot tādu uz datiem balstītu ieskatu, kas uzlabo darbinieku veiktspēju un tādējādi – vispārējo organizācijas sniegumu.

Ieskats SmartHR semināra "HR digitalizācijas 2019" dalībnieku profilā - auditorijā, kas, līdzīgi pasaules tendencēm, arvien vairāk apzinās HR nozares jauno lomu biznesa attīstībā. Tieši puse februāra paneļdiskusijas dalībnieku apmeklēja SmartHR pirmo reizi (50%), atlikušie dalībnieki bijuši vai nu vairāk par vienu reizi (36,5%) mūsu semināros vai arī tiem jau ir iegādāts abonements (13,5%).

Aktuālākie jautājumi arvien saglabājas nemainīgi: motivācijas un iesaistes veicināšana, darbinieku piesaiste un noturēšana un HR procesu automatizēšana ir karstākie temati semināra dalībniekiem un viņu pārstāvētajām organizācijām, starp kurām, kā ierasts mūsu semināros, lielākoties bija lieli (29,7%) uzņēmumi, tomēr neizpalika arī mazie (22,6%) un vidējie (22,6%), kā arī mikro (15,1%) uzņēmumi.

Darbinieku vidējais vecums šajās organizācijās lielākoties ir 26-33 gadi (45,3%) un 34-44 gadi (30,2%). Retāk darbinieki ir jaunākās (9,4%) vecākās (1,9%) paaudzes pārstāvji.

Meklēt atbildes uz jautājumiem ieradās gana atšķirīga publika. Jautājumam "vai personālvadība ir nozare, kurā nepieciešama digitalizācija" absolūtu atbalstu izrādīja lielākais vairākums dalībnieku (96,4%). Atlikušie dalībnieki nebija par to tik pārliecināti (3,6%). Lai arī auditorijā nebija neviens dalībnieks, kurš uzskatītu, ka HR nozarē digitalizācija nav nepieciešama, nākamajam apgalvojumam "mūsu uzņēmumā visi procesi, kuri varētu būt digitāli, tādi ir" populārākā atbilde bija "nepiekrītu, tā noteikti nav" (34,6%), savukārt otra populārākā atbilde dotajam apgalvojumam bija "vairāk piekrītu, nekā nepiekrītu" (32,7%), aiz kuras sekoja "vairāk nepiekrītu, nekā piekrītu" (27,3%). Pavisam neliela dalībnieku daļa bija pārliecināti par sava pārstāvētā uzņēmuma digitalizācijas augsto pakāpi (5,4%).

Kādi procesi personāla vadībā tad var tikt digitalizēti? Paneļdiskusijas dalībnieki lielākoties norāda dokumentu vadību, apriti un lietvedību (27%), atlases procesu (14,6%), mācības (12,5%), novērtēšanu, darbā pieņemšanu un atvaļinājumu jeb prombūtnes uzskaiti (8,3%), aiz kuriem seko motivācija, datu analīze, onboarding process, algu apstrāde, aptaujas un komunikācija.

Jautājumos, kas ir personālvadības digitalizācija, ko nozīmē digitāla personālvadība un kā šis trends maina nozari, vienprātības nav. Un absolūti visiem dalībniekiem ir taisnība, īpaši tiem, kuri norādīja, ka visi procesi var tikt automatizēti. Atliek vien jautāt tam, kurš zina. Tāpēc uz diskusiju aicinājām semināra ekspertus, kuri dalījās ar viedokli par procesu automatizāciju.
I DISKUSIJA
HR tehnoloģijas: ko var un ko nevar digitalizēt personālvadībā?
  • Moderatore: Ilze Indrēvica | Līderības jomas attīstības vadītāja Luminor Grupā
    Diskusīju vadīja pieredzējusī līderības un organizāciju attīstības eksperte. Ilze Indrēvica konsultē biznesa vadībā, komandas attīstībā un darbojas kā karjeras eksperte un koučs. Šobrīd Luminor līderības jomas vadītāja Baltijā.
  • Biznesa attīstības un personāla vadītājs, vadības konsultants un TRIVIUMS treneris ar vairāk nekā 20 gadu starptautisku pieredzi. Šobrīd lasa lekcijas un vada diplomdarbus Rīgas Ekonomikas augstskolā (Stockholm School of Economics in Riga) un ir kompānijas Tilde starptautiskā biznesa attīstības vadītājs.
  • Talentor Latvia partnere kopš 2009.gada. Pieredzējusi augstākā līmeņa vadības pozīciju atlases projektu vadītāja, kas specializējas līderības kompetenču novērtēšanā, atlases projektu vadībā, koučingā un apmācību vadīšanā.
  • Interneta personāla atlases uzņēmuma CV-Online Latvia vadītājs. Pievienojies CV-Online pirms gandrīz 20 gadiem, strādājot sākumā pārdošanas un vēlāk vadības jomā, attīstot to par nozares vadošo uzņēmumu. Viens no darba tirgus un personāla atlases nozares viedokļa līderiem. Ieguvis sociālo zinātņu maģistra grādu vadībzinātnē.
  • LASAP valdes priekšsēdētāja. Finanšu nozares asociācijas Stratēģiskās komunikācijas vadītāja. #strādājebkur vēstnese un trīs dēlu mamma. PR profesionālis sirdī un galvā (ar cilvēcīgu un pozitīvu attieksmi pret darbu un dzīvi).
  • Uzņēmuma airBaltic viceprezidente personāla vadības jautājumos. Alīna airBaltic strādā kopš 2011. gada un atbildēja gan par HR informāciju sistēmām un procesiem, gan digitālo risinājumu ieviešanu uzņēmumā.
  • Uzņēmuma INTEA vadītājs, kuru izveidoja 2009. gadā kopā ar draugu un uzņēmuma līdzdibinātāju Sergeju. Tagad INTEA ir lielākais e-apmācību uzņēmums Baltijā ar 10 gadu pieredzi un vairāk kā 40 darbiniekiem. Raivis pārzina e-apmācību jomu no pašiem pamatiem un ir veiksmīgi realizējis vairāk kā 200 projektus sadarbībā ar Baltijas lielākajiem uzņēmumiem. Ieguvis bakalaura grādu ekonomikā un biznesa vadībā Rīgas Ekonomikas augstskolā (SSE Riga).
II DISKUSIJA
HR digitalizācija: ko tā nozīmē komunikācijai ar cilvēkiem?
  • Starptautiskā personālvadības tehnoloģiju uzņēmuma CakeHR dibinātājs un vadītājs, topa "Forbes 30 under 30" uzņēmējs, bakalaura grādu uzņēmējdarbībā ieguvis Bredfordšīras universitātē Lielbritānijā.
  • HR profesionālis ar prātu pasaulē un sirdi Latvijā. Īsteno plaša mēroga HR projektus Baltijā, NVS valstīs un augošajā Vidusāzijas ekonomikā, vada mācības un stratēģiskas sesijas organizācijām un to vadības komandām.
  • Inetai ir vairāk kā 12 gadu pieredze HR jomā IT uzņēmumos vairāku HRM risinājumu ieviešanā uzņēmumā. Šobrīd Visma Enterprise un Visma Consulting personāla direktore.
  • TRIVIUMS valdes locekle un klientu attiecību direktore. Inesei ir gandrīz 20 gadu pieredze dažādu mācību risinājumu veidošanā vadības, pārdošanas un komunikāciju jomās. Savā praksē daudzkārt pārliecinājusies, ka gudrs un mērķtiecīgs ieguldījums darbinieku attīstībā pozitīvi ietekmē uzņēmumu/organizāciju rezultātus.
  • Zalaris HR Services Latvia Baltijas reģiona vadītāja. Zalaris – vadošais HR ārpakalpojumu sniedzējs Eiropā. Mūsu misija – vienkāršot klientu HR procesus, izmantojot inovatīvus risinājumus.
  • Katri Vintiša darbojas stratēģiskajā cilvēkresursu vadības jomā vairāk nekā 20 gadus. Kopš 2018. gada aprīļa Katri ir pievienojusies valsts pārvaldes cilvēkresursu vadības komandai Valsts kancelejā, iesaistoties tādos Valsts kancelejas projektos kā CIVIS – vienotās cilvēkresursu vadības platforma - un inovāciju laboratorija cilvēkresursu jomā, lai panāktu uzrāvienu cilvēkresursu vadības procesu efektivitātē, kura nav iespējama bez mūsdienīgām tehnoloģijām un mākslīgā intelekta palīdzības. Kā labāk izmantot milzīgās iespējas, ko sniedz dati par valsts pārvaldē nodarbinātajiem, lai jēgpilni virzītu attīstību – tas ir Valsts kancelejas uzmanības priekšplānā arī Valsts pārvaldes reformu plāna 2020 kontekstā.
  • Lumina Learning kopienas veidotāja Baltijas valstīs un International Coach Federation (ICF) Latvijas nodaļas vadītāja. Pārliecināta, ka HR tehnoloģijas, kas savieno cilvēku intuīciju ar jaunākajiem biznesa psiholoģijas pētījumiem par personību un darba sniegumu, rada cilvēkos vēlmi mainīt paradumus, paātrina komandu biedru pielāgoties spēju un veidot spēcīgas personīgās un profesionālās attiecības.