Cik reāli strādā biroja darbinieki?

Autors: MELĀNIJA KĒRTINA (MELANIE CURTIN)
Ierastā astoņu stundu darba diena nebalstās uz maksimālo stundu skaitu, kuras cilvēks spēj koncentrēties. Patiesību sakot, tam gandrīz vispār nav nekāda sakara ar darbu, ko darām mūsdienās. Šāda darba laika saknes meklējamas nevis informācijas laikmetā, bet gan iesniedzas dziļākā pagātnē – Rūpnieciskajā revolūcijā.
18. gadsimta beigās 10-16 stundu darba diena bija ierasta parādība, jo rūpnīcām bija jāstrādā bez apstājas. Kad kļuva skaidrs, ka šāds režīms ir necilvēcīgs un nav ilgtspējīgs, tādas sabiedrībā pazīstamas personas kā velsiešu aktīvists Roberts Ovens iestājās par darba dienas saīsināšanu. 1817. gadā viņš nāca klajā ar saukli: "Astoņas stundas darba, astoņas stundas atspirgšanai, astoņas stundas atpūtai".
Tomēr šī astoņu stundu ideja kļuva par standartu tikai gandrīz gadsimtu vēlāk, kad 1914. gadā Ford Motor Company pārsteidza pasauli, saīsinot darba dienu līdz astoņām stundām tajā pašā laikā dubultojot algas. Kāds bija rezultāts? Lielāks ražīgums. Tādējādi, lai gan tas varētu likties neticami, astoņu stundu darba diena tika radīta, lai padarītu vidējo darba dienu cilvēcīgāku.

Tagad ir pienācis laiks jaunām pārmaiņām. Pētījumi liecina, ka astoņu stundu darba dienā vidējais darbinieks ir produktīvs tikai divas stundas un 53 minūtes.

Tieši tā – jūs, iespējams, strādājat tikai apmēram trīs stundas dienā.

Saskaņā ar ASV Darba statistikas biroju vidējais amerikānis strādā 8,8 stundas katru dienu. Taču pētījums, kurā piedalījās gandrīz 2000 pilnas slodzes darbinieku atklāja, ka vairums cilvēku lielāko darba laika daļu nemaz nestrādā.


Vispopulārākās ar darbu nesaistītās nodarbes bija šādas:

1. Ziņu portālu lasīšana: 1 stunda un 5 minūtes
2. Sociālo tīklu pārlūkošana: 44 minūtes
3. Ar darbu nesaistītu lietu apspriešana ar kolēģiem: 40 minūtes
4. Jauna darba meklēšana: 26 minūtes
5. Smēķēšana: 23 minūtes
6. Zvani dzīvesbiedriem vai draugiem: 18 minūtes
7. Karsto dzērienu gatavošana: 17 minūtes
8. Īsziņu vai ziņojumu sūtīšana: 14 minūtes
9. Našķošanās: 8 minūtes
10. Ēdiena gatavošanā birojā: 7 minūtes

Šīs ir īpaši labas ziņas ārštata darbiniekiem un citiem, kas strādā no mājām. Neejot uz darbu, var pārņemt domas, ka nestrādājat pietiekoši daudz. Taču šis pētījums liecina, ka, ja esat produktīvs tikai trīs stundas dienā, jūs izdarāt tikpat daudz kā biroja darbinieks astoņās stundās.

Iedomājieties, ja mēs šo informāciju liktu lietā... Pat ja mēs nesaīsinātu darba dienu līdz trīs stundām, kā būtu ar sešām? Kā būtu, ja standarta darba diena būtu no 11.00 līdz 17.00? Cilvēki būtu labāk atpūtušies, spētu vairāk koncentrēties un visdrīzāk arī izdarītu vairāk.

Vienīgais jautājums – kurš uzņēmums būs pirmais, kas rādīs piemēru, saīsinot darba dienu?
Raksts tapis sadarbībā ar Hieroglifs International