Cik ilgst personāla atlase?

Uzņēmumi koncentrējas uz darbinieku atlasi un negatīvo seku novēršanu. Vai nav vērts mainīt paradigmu un pievērst uzmanību cēloņiem?
Uzņēmumi arvien vairāk runā par darbinieku atlasi un pieņemšanu darbā un arvien mazāk par darba attiecībām, darbinieku pieredzi un labklājību, vēl mazāk par viņu apmācību un attīstību. Kur ir problēma, jūs jautāsiet?

Personāla atlases panākumi ir tieši atkarīgi no darba devēja zīmola, ko var veiksmīgi veidot vienīgi no iekšpuses. Tātad ir svarīgi noteikt, kuras darbības organizācijas iekšienē veido darba devēja zīmolu.

Viena no svarīgākajām darbībām ir darbinieku attīstība. Tā rodas jautājums: cik lielā mērā un kā uzņēmums veicina savu darbinieku attīstību?

Džeks J. Filipss (Jack J. Phillips) piedāvā piecas cilvēkkapitāla ieguldījumu stratēģijas:

● Ļaujiet to darīt citiem

● Ieguldiet minimumu

● Ieguldiet kopā ar pārējiem

● Ieguldiet līdz pēdējai iespējai

● Ieguldiet, kamēr ir atdeve

Grūtos laikos vadītājiem rodas kārdinājums samazināt vai pat iesaldēt budžetu darbinieku apmācībai. Vai mēs spējam aptvert, kā tas ietekmēs personāla atlasi?

Ļaujot to darīt citiem, mums ir jāsaprot, ka katra nākamā personāla atlase būs dārgāka nekā iepriekšējā. Ieguldot Minimumu cilvēkos, ir jāsaprot, ka personāla apgrozījuma izmaksas ir patiešām augstas.

Tātad mums paliek trīs iespējas: 1. ieguldīt kopā ar pārējiem, 2. līdz pēdējai iespējai, vai 3. kamēr ir atdeve.

Mēs nevaram ietekmēt demogrāfiskās pārmaiņas, tātad ir vērts pievērsties tam, ko varam ietekmēt. Darbinieku attīstība palīdz mums, no vienas puses, atklāt talantus, no otras ­– atbalstīt darbinieku profesionālo izaugsmi un pārkvalifikāciju.

Darbinieku attīstībā daudzi novatoriski uzņēmumi izmanto mācību vadības sistēmu (Learning Management System, LMS), gan ietaupot vērtīgo apmācību vadītāja laiku, gan paceļot mācīšanos un attīstību pavisam jaunā līmenī.

Strauji augošais mācību sistēmu tirgus piedāvā daudz izcilu un pieejamu produktu arī Latvijā. Coursy ir Estonian Human Resource Management Association (Igaunijas Cilvēkresursu vadības asociācijas) atzīta LMS, ko izmanto BTA, DPD, Maxima un citi pazīstami Baltijas uzņēmumi.

Sazinieties ar mums un uzziniet vairāk par risinājumiem un iespējām, paverot ceļu savu darbinieku attīstībai!

Raksta autors:
Marko Vene