Tirgus izpēte: mākslīgais intelekts optimizē personāla atlasi Baltijas valstīs – vidēja izmēra uzņēmumi ir līderi
Kamēr mākslīgā intelekta (MI) risinājumi ir kļuvuši par ikdienu biznesā, jauns pētījums atklāj būtiskas izmaiņas Baltijas valstu uzņēmumu personāla atlases procesos. 2024. gada beigās veiktā aptauja liecina, ka vidēja mēroga uzņēmumi ir vadošie tehnoloģiju ieviešanā, un darba sludinājumu izveide un izplatīšana ir visvairāk automatizētie procesi.
Mūsu veiktā pētījuma mērķis bija ne tikai novērtēt pašreizējo automatizācijas līmeni Baltijas uzņēmumos, bet arī izprast izaicinājumus, ar kuriem saskaras HR profesionāļi savā ikdienas darbā. Aptaujā piedalījās gandrīz 80 pārstāvji no tehnoloģiju un IT nozares uzņēmumiem Lietuvā, Latvijā un Igaunijā.
"Dati atklāj būtiskas atšķirības starp dažāda lieluma uzņēmumiem: pat 86% vidējo uzņēmumu (51-250 darbinieki) un 82% lielo uzņēmumu (250+ darbinieki) jau ir automatizējuši vismaz vienu personāla atlases procesa posmu. Turpretim tikai 41% mazo uzņēmumu (10-50 darbinieki) izmanto automatizētos risinājumus, tomēr tie liecina par vislielāko interesi par MI ieviešanu tuvākajā nākotnē,"
stāsta AIDA Recruitment dibinātājs Antanas Giraitis.
Tehnoloģijas palīdz, bet cilvēki izlemj
IT, programmatūras izstrādes, telekomunikāciju, fintech, datu zinātnes, kiberdrošības un citu ar tehnoloģijām saistītu uzņēmumu pārstāvji tehnoloģiju arvien vairāk pieņem kā dabisku sava darba sastāvdaļu. Saskaņā ar aptauju 37% izmanto MI darba sludinājumu izveidei, 36% automatizē interviju plānošanu un 35% paļaujas uz tehnoloģiju darba sludinājumu izplatīšanai.
TrustLynx izpilddirektors Edgars Stafeckis izceļ jaunu tendenci: "Astoņi no desmit personāla speciālistiem Baltijā un Polijā plāno ieviest pilnībā digitalizētus jauno darbinieku uzņemšanas procesus. Tradicionālās, papīra formāta vai pārāk sarežģītas procedūras rada risku zaudēt kandidātus un kaitēt darba devēja reputācijai."
TrustLynx izpilddirektors Edgars Stafeckis

Savukārt darbā atlases programmatūras Recrur izpilddirektore Marita Künnapuu uzsver, ka, lai gan tehnoloģija optimizē noteiktus procesus, tiešai mijiedarbībai joprojām ir izšķiroša nozīme attiecību veidošanā ar kandidātiem. "Mūsu pieredze liecina, ka personāla atlases tehnoloģija var samazināt administratīvo uzdevumu veikšanai pavadīto laiku līdz pat 69%, ļaujot personāla speciālistiem koncentrēties uz vērtīgākām darbībām — sadarboties ar kandidātiem un pieņemt labākus lēmumus par pieņemšanu darbā,"
Recrur izpilddirektore Marita Künnapuu
Pētījumā arī konstatēts, ka vēlākie personāla atlases procesa posmi, piemēram, darba intervijas, kandidātu novērtēšana, atlase un galīgie darba piedāvājumi, ir ievērojami mazāk automatizēti. Tas liecina, ka uzņēmumi izmanto evolucionāru, nevis revolucionāru pieeju automatizācijai, sākot ar vienkāršākiem uzdevumiem, piemēram, darba sludinājumiem un plānošanu, pirms pāriet uz sarežģītākiem risinājumiem.
Izaicinājumi: laika pārvaldība un daudzveidības trūkums
Neskatoties uz kopējo automatizācijas pieaugumu, 50% respondentu joprojām kā lielāko izaicinājumu min piemērotu kandidātu atrašanu, savukārt 29% cīnās ar kandidātu daudzveidības trūkumu. Tas norāda, ka, lai gan tehnoloģija palīdz optimizēt procesus, tā nav universāls risinājums visiem personāla atlases izaicinājumiem.

Turklāt 30% respondentu uzsver, ka ir svarīgi saīsināt laiku no darba sludinājuma līdz līguma parakstīšanai. Pētījumā uzsvērts, ka ilgstoši darbā pieņemšanas procesi palielina risku zaudēt labākos kandidātus, padarot efektīvu laika pārvaldību par kritisku faktoru organizācijas konkurētspējas uzturēšanā.

Aptaujas rezultāti liecina, ka mākslīgā intelekta ieviešana darbā pieņemšanā Baltijas valstīs pakāpeniski paātrinās. Lai gan 29% respondentu vēl nav automatizējuši nevienu sava personāla atlases procesa daļu, ievērojams 81% uzņēmumu jau ir uzsākuši automatizāciju vai plāno ieviest papildu rīkus nākamo divu gadu laikā.
"Tas liecina, ka mākslīgais intelekts neizbēgami kļūs par standartu personāla atlasē. Uzņēmumi, kas kavējas ar šo risinājumu pieņemšanu, riskē atpalikt tirgū,"
secina A. Giraitis.

Par pētījumu
Pētījumu “Recruitment in the Baltic States 2025: How Automation is Changing Hiring” 2024. gada nogalē veica AIDA Recruitment. Aptaujā kopumā piedalījās 78 tehnoloģiju un IT sektora uzņēmumi no Baltijas valstīm.
Raksta autors: Aida Recruitment