Pasaules praksē ir atsevišķi uzņēmumi, kuri talantu piesaistē un uzņēmuma vadībā izmanto alternatīvus rīkus, izaicinot amatu apraksta nozīmīgumu šajos procesos. Daļa no pamatojuma alternatīvu meklēšanai noteikti atrodama amata aprakstu negatīvajās iezīmēs. Pastāvīgi mainīgā biznesa un darba vidē amatu apraksti arvien ātrāk zaudē aktualitāti un noveco vai var tikt pavisam ignorēti kādā atvilktnē. Neveiksmīgi formulēts amata apraksts var atbaidīt potenciālos kandidātus (piemēram, ar pārāk lielu detalizētību vai neatbilstošu stilistiku). Tāpat pastāv risks, ka amata apraksts var psiholoģiski ierobežot darbinieku darīt kaut ko ārpus noteiktajiem rāmjiem un samazināt inovatīvu domāšanu vai vēlmi izdarīt kaut ko papildus amata aprakstā noteiktajiem pienākumiem organizācijas vai kolēģu labā, jo "tas nav mans darbs".
Otra daļa atbildes rodama arī atšķirīgā filozofijā par to, kā organizācijas var funkcionēt. Tradicionāli pieņemts veidot organizācijas, kuras darbojas līdzīgi iekārtām – katrai detaļai (darbiniekam) ir sava funkcija kopējā iekārtas darbībā, saiknes starp detaļām ir skaidri noteiktas, un ikviena no iekārtas daļām var tikt aizvietota ar citu līdzvērtīgu detaļu, kas tādējādi veicina stabilitāti un nepārtrauktu funkcionēšanu. Šādas organizācijas pēc būtības veidotas saskaņā ar D. Makgregora X teoriju [2] , un šajā filozofijā formalizēts amata apraksts ir nepieciešams un loģisks vadības elements.
Pastāv arī veiksmīgi alternatīvas filozofijas piemēri, kuriem saskatāmas paralēles ar D. Makgregora Y teoriju un A. Maslova Z teoriju [3] . Semco, ražošanas un pakalpojumu uzņēmums Brazīlijā, kas mūsdienās palīdz uzņēmumiem ienākt Brazīlijas tirgū, Morning Star Company, pasaules lielākais tomātu pārstrādes uzņēmums, un W.L. Gore, multinacionāls ražošanas uzņēmums no ASV, jau vairākus gadu desmitus veiksmīgi darbojas plakanās struktūrās, ļaujot darbiniekiem pašiem vadīt savu darbu. Šī filozofija balstās uz ideju, ka cilvēki ir vislaimīgākie un produktīvākie, kad viņiem ir kontrole pār pašu dzīvēm, ka cilvēki ir enerģiskas, radošas un godīgas būtnes, kuras rīkosies organizācijas interesēs, un ka vislabākās organizācijas ir tās, kurās cilvēkus nevada citi, bet kurās informēti darbinieki koordinē aktivitātes savā starpā. Kā šie uzņēmumi nodrošina šāda darbinieku vadības modeļa funkcionēšanu? Skatīsimies uz Morning Star piemēru, tomēr arī W.L Gore un Semco pieeja ir balstīta uz līdzīgiem principiem [4] .
Katra Morning Star darbinieka aktivitātes nosaka nevis uzņēmuma vadības radīts amata apraksts, bet gan viņa misija. Gada sākumā ikviens uzraksta savu personisko misiju, kas palīdzēs sasniegt uzņēmuma mērķi. Tad katrs darbinieks aprunājas ar 10 vai vairāk kolēģiem, kurus viņa darbs ietekmē visvairāk, un tiek izveidota Colleague Letter of Understanding (CLOU), kas ir kā darbības plāns, lai sasniegtu iepriekš definēto personīgo misiju. Šajā CLOU plānā iestrādāti arī galvenie kritēriji, pēc kuriem kolēģi var novērtēt darbinieka veikumu, laika ieguldījums, ko darbinieks veltīs savas misijas sasniegšanai, un CLOU kolēģi (tie kolēģi, kuriem šie solījumi tiek veikti). CLOU katru gadu (nepieciešamības gadījumā – arī tā paša gada ietvaros) mainās, lai atspoguļotu izmaiņas darbinieka kompetencē un interesēs. Morning Star darbinieki katru gadu paši sastāda savas darbības plānu, būtībā veidojot dinamisku un savām interesēm un spējām pielāgotu amata aprakstu, kas apstiprināts ar visiem iesaistītajiem kolēģiem.