Semināra
"Atalgojums un motivācija" atziņas

Uzzini vērtīgākās atziņas no SmartHR semināra, kas tika veltīts atalgojuma un darbinieku nemateriālās motivācijas jautājumiem
2023. gada 22. augustā SmartHR aizvadīja ikmēneša semināru, ko veltīja atalgojuma un motivācijas jautājumiem.

Pasākumā piedalījās:

  • Dainis Gašpuitis no SEB Latvija
  • Dace Taurina no Figure Baltic Advisory
  • Liene Vesere no Stebby
  • Krista Rozina no CV-Online Latvia
  • Robertas Šaltis no MELP

Pasākuma noslēgumā notika paneļdiskusija, kurā jautājumus par darbinieku motivēšanas instrumentiem šķetināja Aivis Brodiņš no CV-Onlive Latvija, Dace Taurina no Figure Baltic Advisory, Juris Nimants no SEB banka un Elīna Aščuka no Aldaris. Diskusiju moderēja Juris Zalāns.

Pasākuma fotogalerija ir pieejama šeit.
Zemāk esam apkopojuši vērtīgākās atziņas, ar kurām dalījās runātāji.
Slaids no Daiņa Gašpuita prezentācijas (SEB banka)

Darbinieki turpinās pieprasīt algas pielikumu, bet vai darba devēji spēs to nodrošināt?

Kā rāda ekonomistu prognozes, bezdarba līmenis arī tuvākajos gados saglabāsies relatīvi zems, kas kopā ar darbinieku trūkuma aktualitāti nozīmē, ka uzņēmumu konkurence par darba rokām turpināsies. Tas rada labvēlīgus apstākļus darba ņēmējiem, lai pieprasītu lielāku algu, taču, kā norādīja SEB ekonomists Dainis Gašpuitis, darba devējiem tas radīs izaicinājumus, jo prognozējamie ekonomikas izaugsmes tempi nevarēs nodrošināt līdzvērtīgu peļņas pieaugumu.
Slaids no Daces Tauriņas prezentācijas (Figure Baltic Advisory)

Inflācija un darba ņēmēju trūkums bijuši galvenie izaicinājumi personāla vadībā

Vairākumu izaicinājumu, kas ietekmēja personāla vadības speciālistu darbu 2022. gada var sagrupēt divās daļās: augsta inflācija un ar darbinieku trūkumu saistītie aspekti, liecina Figure Baltic Advisory Latvijas algu tirgus prognožu pētījums.
Slaids no K. Bošas prezentācijas | SmartHR Latvija
Slaids no Kristas Roziņas prezentācijas (CV-Online Latvija)

38% Latvijas darba ņēmēju nav apmierināti ar savu atalgojumu

Krista Rozina no CV-Online Latvia dalījās ar starptautiskā darba ņēmēju pētījuma rezultātiem. Tie atklāj, ka Baltijas valstu vidū Latvijā ir lielākais darba ņēmēju skaits, kuri nav apmierināti ar savu atalgojumu - 38%. Būtiski mazāks šis cipars ir Igaunijā - 23%. Atbildot uz jautājumu, cik liels algas pielikums mainītu šo viedokli, respondenti minēja 20% no pašreizējās algas.

Darba ņēmēju aptauju veica "Alma Career" 13 valstīs, uzrunājot vairāk nekā 61 000 respondentu, no kuriem 4 706 bija darba ņēmēji Latvijā. Vairāk par aptaujas datiem var lasīt šeit.
Slaids no Kristas Roziņas prezentācijas (CV-Online Latvija)

Darba devēji nepietiekami novērtē organizācijas kultūras lomu darbinieku motivācijā

Tāpat K. Roziņa dalījās ar datiem no cv.lv pētījuma, kurā darba devējus un darba ņēmējus lūdza sakārtot pēc nozīmīguma dažādus darbinieku motivējošus faktorus.

Pētījuma rezultāti atklāja izteiktu tendenci: vislielākā starpība darba devēju un darba ņēmeju uzskatos par motivējošiem faktoriem bija attiecībā uz iekšējā klimata jeb organizācijas kultūras aspektiem: labam koleģiālām attiecībām un atbalstošu, iedvesmojošu kolēģu ietekmi uz darba vidi.
Slaids no Lienes Veseres prezentācijas (Stebby)

Darba devēji arvien vairāk iegulda darbinieku mentālā veselībā

Liene Vesere no Stebby dalījās ar starptautisko pētījumu par investīcijām papildu labumu nodrošināšanā. Šobrīd globāli arvien vairāk organizāciju izvēlās novirzīt budžetu darbinieku mentālai veselībai. Atbalstāmo virzienu vidū ir arī finanšu pratība un veselības pakalpojumi.
Slaids no Lienes Veseres prezentācijas (Stebby)

Vai rūpēties par darbinieku labbūtību ir dārgi?

L. Vesere norādīja, ka viens no biežākajiem mītiem, ar ko nācies saskarties, runājot ar uzņēmumiem par labbūtības programmu darbiniekiem, ir par šādas iniciatīvas augstām izmaksām. Taču, kā rāda pieredze, iedodot darbiniekam iespēju pašam izvēlēties, kā iztērēt budžetu labbūtībai, arī ar 25 eiro mēnesī var veicināt darbinieka labbūtību.
Slaids no Robertas Šaltis prezentācijas (MELP)

Uzņēmumi piedāvā labumus, bet darbinieki par tiem nezina

MELP dibinātājs Robertas Šaltis uzsvēra, ka nesenais MELP pētījums Lietuvā parādījā, ka katrs trešais darbinieks nezina, vai viņa darba devējs piedāvā kādus labumus. Tāpēc, pirms piedāvāt saviem darbiniekiem jaunus labumus, viņš aicināja pārliecināties, vai darbinieki zina un izmanto esošos.
Slaids no Robertas Šaltis prezentācijas (MELP)

Ļaujiet darbiniekiem izvēlēties labumus

R. Šaltis dalījās pieredzes stāstā, kad Lietuvas uzņēmuma Ignitis 4000+ darbiniekiem deva iespēju izvēlēties labumus pašiem. Pirms tam uzņēmums nodrošināja visiem vienādu apdrošināšanas polisi. Rezultātā 60% darbinieku izvēlējās citu risinājumu - 30% izvēlējās citu apdrošināšanas segumu, un vēl tikpat daudz darbinieku izvēlējās pilnīgi citu labumu. Laujiet darbiniekiem izvēlēties - tas ļaus efektīvāk izmantot labumu grozam novirzīto budžetu un palielināt darbinieku apmierinātību.
30.08.2023

Atziņas apkopoja:
Elīna Harčenko, SmartHR komunikācijas projektu vadītāja
Citi raksti SmartHR lasītavā