Darbinieku labsajūta
10 well-being iniciatīvas, kuras jāievieš tagad
Paaugstinām darbinieku produktivitāti un uzņēmuma peļņu
Ričards Brensons reiz ir teicis: "Parūpējies par saviem darbiniekiem, un darbinieki parūpēsies par uzņēmuma klientiem."

Cik aktuāli tas ir 21. gadsimta uzņēmumam?
Kāda ir statistika?
Lai katrs darbinieks darbotos kā Šveices pulkstenis, laiks padomāt par darbinieku labsajūtas veicināšanu uzņēmumā!
Kā liecina Lielbritānijas "Veselības un drošības vadības" (HSE) apkopotie dati no darbaspēka apsekojuma pašnovērtējuma Lielbritānijā, 2016/17. gadā 40% no 1,3 miljoniem respondentu atzina, ka izjūt stresu, trauksmi un pat depresiju, savukārt 39% cieš no muskuļu un kaulu sāpēm, bet 21% respondentu novērojuši citas veselības problēmas.

Šis ir SOS signāls uzņēmuma vadībai un HR speciālistam, jo well-being iet roku rokā ar darbinieku mentālo un fizisko labsajūtu, gan uzņēmuma izaugsmes rādītājiem. Kā to uzlabot? Lūk, 10 efektīvi veidi!


Elastīgs darba laiks.
Ne vien darbiniekiem, bet arī darba laikam jābūt fleksiblam ar iespēju, piemēram, reizi nedēļā strādāt no mājām. Tas sniedz mentālu atelpu no biroja vides, nepārtrauktas komunikācijas un ļauj koncentrēties veicamajiem pienākumiem. Sniedziet darbiniekiem šādu iespēju, ja vien to pieļauj amata pienākumi!

Finansiāls ieguldījums darbinieka izaugsmē. Atbalstiet darbinieka vēlmi gūt jaunas zināšanas, kas noderēs karjeras izaugsmē! Finansiāls atbalsts kursu, semināru vai lekciju apmeklēšanai ir lieliska motivācijas sistēma strādāt labāk, lai nopelnītu šo bonusu. Jauniegūtās zināšanas darbinieks varēs izmantot darbā, ieviešot inovatīvus jauninājumus.
Izglītošanās iekšējā vidē. Vēl labāka izaugsmes veicināšana ir to darīt visam kolektīvam kopā, apmācot vienam otru. Periodiski kāds no departamentiem iepazīstina visus ar jaunumiem nozarē, sniedzot vērtīgus tips & tricks. Noderīgi gan tiem, kas vēlas apgūt ko jaunu, gan tiem, kam nākas sagatavoties, lai kolēģiem sniegtu izglītojošu prezentāciju. Šādi bez papildu līdzekļiem uzlabosiet darbinieku zināšanas. Ieviesiet izglītošanās rītus reizi nedēļā un nosauciet tos, piemēram, par "Increase Brain Power"!

Veselīgi našķi. Možam prātam un labsajūtai nepieciešami vitamīni un uzturvielas. E vitamīns uzlabo smadzeņu darbību, savukārt B grupas vitamīni stiprina nervu šūnas, novēršot depresiju un hronisku stresu. Jo darbinieks labāk jutīsies, jo vairāk spēka tas varēs veltīt darba pienākumiem. Rūpējieties, lai darba vietā vienmēr būtu pieejami svaigi augļi, dārzeņi un rieksti, ar kuriem ikviens darbinieks pārtraukumā var mieloties.

Publiska atzinība. Vairāk par finansiālu novērtējumu, millenium paaudzes darbinieki sagaida individuālu un publisku pateicību no vadības. Nauda ir īstermiņa motivācija, kas šobrīd darbinieku vienā darba vietā motivē strādāt vidēji 2 līdz 3 gadus. Ietaupiet uzņēmuma resursus jaunu darbinieku piesaistē un uzlabojiet šo rādītāju, sekojot līdzi un pozitīvi novērtējot darbinieka panākumus!
Uzņēmuma bibliotēka. Veidojiet uzņēmuma bibliotēku ar jaunākajām grāmatām par jebkādu tēmu, kas interesē jūsu darbiniekus - izcila pārdošana, mārketings ārpus rāmjiem, klientu apkalpošanas supervaronis, digitālā ēra, stresa menedžments, aktīvs dzīvesveids u.t.t. Uzzinot jaunāko informāciju, darbinieki uzlabos uzņēmuma sniegumu, samazinās izmaksas un labāk apkalpos klientus. Radiet resursiem bagātu vidi!

Ergonomiska darba vide. Ergonomiska darba vide nozīmē veselīgs darbinieks. Migrēna, sāpes mugurā, muskuļu saspringums - produktivitātes rādītāji krītas. Lai uzņēmuma mehānisms turpinātu darboties, ierīkojiet birojā ergonomiskas darba vietas ar atbilstošu mākslīgo apgaismojumu un monitoriem, radiet stāvgaldus un nodaliet darba zonu no atpūtas stūrīša, varbūt pat iegādājieties skrejceliņu! Šobrīd risinājumi ir neierobežoti, turklāt Teksasas A&M veselības zinātnes centra sabiedrības veselības skolas veiktajā izpētē tika noskaidrots, ka stāvgaldi palielina produktivitāti pat par 46%.

Zaļa vide. Zaļie telpaugi attīra un bagātina gaisu ar skābekli, pozitīvi ietekmējot cilvēka labsajūtu. Jo sevišķi grūti vēdināmās telpās gaiss kļūst smacīgs, un svaiga gaisa trūkuma dēļ rodas nogurums un miegainums, pazeminot koncentrēšanās un darba spējas. Ielaidiet zaļumus telpās!
Sportiskās aktivitātes. Pētījumi liecina, ka fiziskās aktivitātes pārtraukuma laikā: uzlabo koncentrēšanās spējas un smadzeņu darbību, atjauno enerģiju, mazina stresu. Rietumaustrālijas vietējās pārvaldes, sporta un kultūras pārvaldes veiktajā pētījumā noskaidroja, ka nodarbojoties ar sportu 1 - 3 reizes nedēļā, psiholoģiskas ciešanas samazinās par 34%. 1, 2, 3 aiziet - mudiniet darbiniekus regulāri izstaipīties un veikt vieglus vingrinājumus muskulatūras atslābināšanai, kas uzlabosproduktivitāti un pašsajūtu!
Mūsdienu tehnoloģijas labsajūtai. Izmantojot mūsdienu tehnoloģijas, piemēram, pašmāju zīmola www.efectio.com platformu, mudiniet darbiniekus pašus sekot līdzi savai labsajūtai un darba spējām! Izvirzot mērķi un mērot veiktos soļus līdz tam, darbinieks gan atradīs veiksmīgu balansu starp privāto dzīvi un darbu, gan uzlabos savus produktivitātes rādītājus.
Labsajūtas uzlabošanai ir jākļūst par ikdienas neatņemamu sastāvdaļu. Darbiniekiem ir jāiemācās izvērtēt savas darba spējas, un tās uzlabot, jo izcils darbinieks ir nevis tas, kurš smagi strādā, bet tas, kurš prot to darīt efektīvi - īsā laikā izdarīt maksimāli daudz, nezaudējot kvalitāti.
Tiek prognozēts, ka tuvāko gadu laikā well-being iniciatīvas uzņēmumos kļūs par vienu no prioritāriem virzieniem uzņēmuma izaugsmē. Sāciet jau šodien!
Artūrs Bernovskis
Efectio.com vadītājs, Produktīvas darba vides veidotājs