Intervija ar Danu Kocāni, Tech Recruitment vadītāju

Šī ir pirmā saruna SmartHR interviju sērijā, kur jautājam personāla vadības profesionāļus par viņu pieredzi nozarē, darba aktualitātēm un iecerēm. Varoņus šīm intervijām ieteica SmartHR socmediju sekotāji.

Dana Kocāne ir personāla atlases eksperte, personāla atlases konsultāciju uzņēmuma Tech Recruitment dibinātāja un vadītāja, strādā nozarē 12 gadus.

Dana, kā Jūs nonācāt HR profesijā?

Mana pirmā darba vieta bija neliels telekomunikāciju uzņēmums, kur es strādāju par vadītāja asistenti. Tur man bija jāpilda dažāda veida pienākumi, kas arī palīdzēja saprast, ka personāla vadība ir tā joma, kurā es sevi redzu. Tobrīd apvienoju darbu ar studijām, bet vēlāk aizbraucu mācīties uz Spāniju. Kad atgriezos Latvijā, mērķtiecīgi meklēju darbu personāla atlasē. Rezultātā mani pieņēma darbā nelielā atlases uzņēmumā par jaunāko personāla atlases speciālisti. Tā arī viss sākās.

Kādi, jūsuprāt, ir lielākie izaicinājumi speciālistiem, kuri šobrīd ienāk HR nozarē? Kāds būtu Jūsu ieteikums viņiem?

Pēdējos gados HR loma ir būtiski mainījusies, jo dienas beigās personālvadības speciālists pārstāv biznesa intereses. Šodien darbs HR jomā prasa stratēģisko domāšanu, t.s. biznesa maindsetu. Un tas arī ir lielākais izaicinājums – būt biznesa pusē, bet neaizmirst par to, ka mēs strādājam ar cilvēkiem. Arī HR profesionāļiem ir "jādraudzējas" ar datiem un AI rīkiem.

Jauniem speciālistiem es ieteiktu atcerēties, ka HR vadītājs nav vienīgais karjeras mērķis, strādājot nozarē. Šobrīd personāla vadības jomā ir ļoti daudzas profesijas: HR generalist, sorseris, darba devēja tēla speciālists, iekšējās komunikācijas vadītājs, HR partneris, HR procesu speciālists, HR datu analītiķis, mediators, talantu attīstības speciālists, un daudzi citi. Izpētiet katru profesiju un piemeklējiet atbilstošāko savām stiprajām pusēm un interesēm.

Piemēram, ja jūs vēlaties specializēties personāla atlasē, jāapzinās, ka tas ir par pārdošanu un mārketingu. Ja speciālistam nav intereses par šīm jomām, labāk šajā virzienā neiet. Esmu novērojusi daudzus atlases kolēģus, kuri ir izdeguši tieši šī iemesla dēļ un kādā brīdī pieņēma lēmumu turpināt savu ceļu kādā citā HR specialitātē.

Kādas ir trīs svarīgākās īpašības, kas nepieciešamas veiksmīgai karjerai HR jomā?

Neatkarīgi no tā, kurā HR virzienā strādā speciālists, es teiktu, ka tā ir stratēģiskā domāšana, emocionālā inteliģence un ļoti labas komunikācijas prasmes.

Kas veido Jūsu darba ikdienu? Par ko ir lielākais gandarījums darba dienas beigās?

Ikdienā es nodarbojos ar personāla atlases biznesa attīstību un augstākā līmeņa vadītāju atlasi. Palīdzot vadītājiem atrast atbilstošos darbiniekus, ikdienā izglītojam vadītājus par atlases procesu un mēģinām parādīt, ka atlases process var būt viegls un arī patīkams. Dienas beigās prieks ir par piemērotā kandidāta atrašanu un situācijām, kad klients apzinās, ka personāla atlases uzņēmums var būt arī uzticams partneris. Būt par uzticamu partneri un kopā svinēt uzņēmuma izaugsmi – vislielākais gandarījums.

Kādi ir paveiktie HR projekti, ar kuriem Jūs īpaši lepojaties?

Pēdējo četru gadu lielākais projekts ir mans uzņēmums – Tech Recruitment - un komanda, kurā strādā profesionāli, lieliski cilvēki. Mums kopā ir izdevies aizpildīt vairākas grūtas vakances un sadarboties ar darba devējiem, kuri bija gatavi uzticēties un tandēmā ar mūsu komandu uzlabot savus atlases procesus.

Ko Jūs gribētu vēl sasniegt vai kādu projektu īstenot?

Ir dažādas idejas, taču prioritāte ir attīstīt esošo projektu (uzņēmumu).

Kā Jūs papildināt zināšanas par aktualitātēm nozarē? Varbūt, varat ieteikt grāmatas, podkāstus, konferences?

Lasu grāmatas un sekoju līdzi starptautiskiem biznesa portāliem, piemēram, Forbes, Harward Busines Review, cnbc.com, hrdaily.com, u.c.

Man šķiet, ka ir būtiski lasīt grāmatas nevis tikai par HR teoriju, bet par prasmju attīstību – komunikāciju, emocionālo inteliģenci, līderību. Praktiskās lietas arī šajā nozarē mācās darot.

Grāmatas, kuras es iesaku:

Nozarē daudz tiek runāts par tehnoloģijām un automatizāciju, kā, Jūsuprāt, nepazaudēt "human" vārdu savienojumā "human resources"?

Jā, tehnoloģijas palīdz darīt darbu labāk un efektīvāk, taču cilvēcība nekur nepazudīs. Ieviešot jebkuru IT risinājumu vai HR procesu, mums tik un tā jābalstās vērtībās. Lai HR vadlīnijas vai stratēģijas dotu rezultātu, tiem jābūt par cilvēkiem – par viņu vajadzībām, attīstību, labbūtību.
Lasi arī citas SmartHR intervijas ar personāla vadības praktiķiem