Intervija ar Endiju Kaševsku, "Bite" Klimata kontroles (HR) vadītāju

Endija Kaševska ir HR praktiķe ar patiesu interesi izzināt personību procesus. Strādā personāla vadības jomā no 2006. gada. Ir pārliecināta, ka vispirms ir būtiski izprast sevi, jo tikai tad varam būt kā navigācijas bāka cilvēkiem mums līdzās.

Endij, kā Jūs nonācāt HR profesijā?

Varētu teikt nejaušībās pēc. Sāku savu karjeru restorānu biznesā, izaugot līdz restorāna vadītājai. Tad vienā mirklī pateicu sev – pietiek, vēlos normālu biroja darbu ar standarta darba laiku un galvenais, lai ir darbs ar cilvēkiem, jo apzinājos, ka komunikācijas un sadarbības prasmes ir mana stiprā puse. Aizsūtīju savu pieteikumu uz nekustamo īpašumu kompāniju, kura meklēja personāla speciālistu, un tā arī sākās mans ceļš personāla vadībā – varētu teikt, ka pat neapzināti.

Kādi, Jūsuprāt, šobrīd ir lielākie izaicinājumi speciālistiem, kuri tikai ienāk HR nozarē? Kāds būtu Jūsu ieteikums viņiem?

Izaicinājums noteikti ir dažāda līmeņa speciālistu trūkums. Ir jābūt krietni kreatīvākiem un jādomā plašāk, lai varētu atrast vajadzīgos speciālistus un, protams, kas ir neatņemama sastāvdaļa, rast veidus, kā esošos noturēt ilgtermiņā, piedāvājot attīstības iespējas.

Jūsuprāt, kādas ir trīs svarīgākās īpašības, kas nepieciešamas veiksmīgai karjerai HR jomā?

Spēja apzināties savas emocijas un domas (prāta higēna), klausīšanās prasmes, pārmaiņu vadības prasmes.

Kas veido Jūsu darba ikdienu?

Ikdiena paiet daudz sarunājoties un uzklausot savu komandu un dažādu struktūrvienību vadītājus. Tas ir balanss starp stratēģiskām un tekošām lietām.

Lielākais gandarījums ir par savu HR komandu, par vienotu komandas darbu un lietām, kuras izdodas kopīgiem spēkiem uzlabot.

Nezinu, vai izaicinājums ir pareizais vārds, bet esmu pārliecināta, ja dzīvo ar apziņu, ka pārmaiņas ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa, tad arī dažādās darba situācijas uztver kā vienkāršu lietu, kas parādās un kurai var rast risinājumu. Ja varam kaut ko darīt, tad darām, ja nē, tad aizmirstam un ejam uz priekšu.

Uzskatu, ka, jo dinamiskāka ir darba ikdiena, jo īpaši ir svarīgi ir rast laiku savai spēku atjaunošanai. Man tās ir fiziskās aktivitātes, laiks ar ģimeni un, noteikti, daba.

Kādi ir paveiktie HR projekti, ar kuriem Jūs īpaši lepojaties?

Gribās minēt vairākas mazās lietas, kas palīdz veidot Bites iekšējo kultūru.

Viena no tādām iniciatīvām ir randiņš ar klimata kontroles (HR) kolēģi – tā ir ideja, kas radās COVID laikā, jo mēs sapratām, ka kolēģiem pietrūkst vienkāršas cilvēciskas komunikācijas, ko parasti varēja viegli piedzīvot birojā. Mēs piedāvājam ikvienam kolēģim aiziet randiņā ar kādu no mūsu komandas – vēlams, ka tā ir pastaiga ārpus biroja telpām. Kolēģi to novērtē un sarunas ir par visdažādākajām tēmām. Šo randiņa iespēju esam paturējuši uz visiem laikiem, jo tas palīdz uzturēt saikni ar kolēģiem un dod atvērto durvju sajūtu, ja sasāpējis kāds jautājums, vai ir vienkārši vēlme aprunāties.

Vēl viena laba tradīcija, kas ir uz palikšanu Bitē - Ziemassvētkos katram kolēģim ir iespēja nosūtīt Vecītim ar roku rakstītu vēstuli par savu kvēlāko vēlēšanos. Šis vecītis ir uzņēmuma vadītājs, un katru gadu viņš piepilda noteikta skaita kolēģu vēlmes. Šis laiks ir ļoti gaidīts, un kolēģu vēstules ir patiešām ļoti aizkustinošas un priecē ar savu patiesumu. Piemēram, tika piepildītas kolēģu vēlmes par redzes lāzerkorekcijas operāciju; bērnības neizsapņotais sapnis kolēģei aizbraukt uz Disnejlendu; kolēģei iespēja savus vecākus krietnā vecumā pirmo reizi aizvest ārvalstu braucienā uz siltajām zemēm, un šie ir tikai daži piemēri.

Prieks ir par tām paveiktajām lietām, kuras ir ar patiesi lielu pievienoto vērtību, kur var sajust padarītā darba jēgu.

Ko Jūs gribētu vēl sasniegt vai kādu projektu īstenot?

Šobrīd uzņēmumā esam vairāku nozīmīgu projektu priekšā, kas skar dažādu iekšējo procesu sakārtošanu, jo uzņēmuma izaugsme pēdējos gados ir bijusi ļoti strauja un uzlabojumus var veikt nepārtraukti. Tie ir mācību, talantu un vadītāju pēctecības, kompetenču attīstības projekti. Uzskatu, ka liels darbs ir darāms pie visu līmeņu vadītāju kompetenču celšanas.
Mēs novērojam, ka aizvien vairāk vadītāja darbs kļūst izaicinošāks ar to, ka vairs nevar piemeklēt universālu atbildi vai pieeju katram komandas cilvēkam, svarīgi iedziļināties katra vajadzībās un atrast pareizo tehniku. Tas prasa virkni kompetenču, kuras, iespējams, vadītājam, kurš izaudzis no komandas iekšienes, nemaz nav.

Kā Jūs papildināt zināšanas par aktualitātēm nozarē?

Uzskatu, ka vērtīga ir pieredzes apmaiņa, piemēram, supervīzijas grupas HR vadītājiem kouča vadībā. Tie dod ļoti daudz ieguvumu, esmu to darījusi un iesaku ikvienam vadītājam. Esmu pateicīga Ilzei Mednei par viņas HR podkāstu, tam sekoju līdzi par aktuālākajām tendencēm, kas notiek HR lauciņā. Svarīgi ir būt aktīviem, interesēties, kā lietas dara citi uzņēmumi, kurus uzskati par labiem piemēriem tirgū – dalīšanās un pieredzes apmaiņa visos līmeņos ir labākā mācīšanās.

Nozarē daudz tiek runāts par tehnoloģijām un automatizāciju, kā, Jūsuprāt, nepazaudēt "human" vārdu savienojumā "human resources"?

Es šeit nesaskatu pretrunas – ar gudrām tehnoloģijām un automatizāciju ir liela iespēja iet "human approach" ceļu, ar to domāju - atslogojot darbiniekus caur atvieglotiem procesiem un mazinot manuālus darbus, kas aizņem krietnu laiku un rada nevajadzīgu darbu bez gandarījuma.
Lasi arī citas SmartHR intervijas ar personāla vadības praktiķiem