Intervija ar Lauru Pļavnieci, TV3 Group personāla vadītāju

Lasi piekto interviju sērijā, kur jautājam HR profesionāļiem par viņu pieredzi nozarē un darba aktualitātēm!

Laura, kā Jūs nonācāt HR profesijā?

Mans ceļš personāla vadībā sākās nejauši. Pirms nonākt HR, strādāju vadošajos amatos pārdošanā, restorāna sfērā un neilgu laiku arī mārketingā. Pirms sešiem gadiem nonācu sarunā par HR pozīcijas piedāvājumu, kam arī piekritu.

Kaut gan studēju biznesa vadību, nevis specifiski HR, man bija uzkrājusies zināma pieredze personāla jautājumos un komandas vadībā. Kad nokļuvu jaunā lomā, sāku pašmācības ceļā šo pieredzi strukturēt un apaudzēt ar jaunām zināšanām par personāla vadību.

HR darbā mana pieredze mārketinga un pārdošanā ļoti noder, jo palīdz pārdot idejas, runāt ar vadību biznesa valodā, pamatot ieceres ar konkrētiem skaitļiem

Kādi, Jūsuprāt, šobrīd ir lielākie izaicinājumi speciālistiem, kuri tikai ienāk HR nozarē? Kāds būtu Jūsu ieteikums viņiem?

Kā pirmo es nosauktu pielāgošanos. Personāla vadības profesionālim visu laiku jāseko tendencēm - mana pirmdiena sākas ar to, ka apskatos nozares jaunumus. Viss strauji mainās - kā mēs raugāmies uz lietām, kā adaptējamies, pieņemam lietas, kā testējam. Tāpēc, ienākot nozarē, jābūt gatavam visu laiku uzņemt jaunu informāciju, pielietot to ikdienā, lai palīdzētu organizācijām adaptēties arvien jauniem izaicinājumiem biznesa vidē.

Roku rokā ar pielāgošanās prasmēm nāk pārmaiņu vadības iemaņas. Teorijā mēs zinām, kā tas jādara, bet praksē viss parasti izrādās citādāk. Tāpēc pārmaiņās uzkrātā pieredze ar laiku dod pamatu objektīvākiem un dažreiz pat drosmīgākiem lēmumiem.

Vēl viens izaicinājums, ko radījis Covid-19, ir rast komunikācijas un sadarbības iespējas ar nozares kolēģiem. Pieredzes apmaiņa ir ļoti vērtīga profesionālajai izaugsmei, es tam ticu un pati aktīvi praktizēju. Iesaku ikvienam personāla vadības speciālistam atrast veidu, kā mijiedarboties ar kolēģiem no citām organizācijām.

Tas, ko varam vērot Latvijas organizācijās – HR bieži nostājas darbinieku pusē, bet īstenībā mēs esam tie, kas spēj saslēgt kopā darbinieku un uzņēmuma vadību, strādāt win-win formātā. Tāpēc kā vēl vienu izaicinājumu es minētu līdzsvara meklēšanu starp darbinieku un uzņēmuma interešu pārstāvniecību.

Kas šobrīd veido Jūsu darba ikdienu?

Mans virsuzdevums organizācijā ir sekot līdzi HR stratēģijas izpildei un tās pielāgošanai uzņēmuma attīstības stratēģijai. Šobrīd mans fokuss ir uz vadītāju kompetenču attīstību, jo esmu pārliecināta, ka vadītāji ir atslēga uzņēmuma veiksmei. Cik jaudīgi ir jūsu vadītāji, tik spēcīga būs jūsu organizācija. Vadītāju efektivitāte un labbūtība ir tie virzieni kuros šobrīd strādājam.

Uz kādu HR jautājumu Jūs šobrīd meklējat atbildes?

Es joprojām esmu pārdomās par attālināto darbu. Man šķiet, ka ir pāragri izdarīt secinājumus, jo ir pagājuši tikai trīs gadi. Šajā situācijā katrai organizācijai ir daudz mainīgo un atrast optimālu kopsaucēju starp tiem, kuri vēlas un nevēlas iet uz biroju, ir tiešām izaicinoši. Ja visi esam attālināti - kā saglabāt organizācijas kultūru, kā uzturēt darbiniekos piederības sajūtu. Tāpēc es vēl esmu procesā, lai saprastu, kāda ir īstā recepte tieši mūsu organizācijai.

Es ticu, ka katrs uzņēmums ir individuāls, un mēs nevaram bez analīzes nokopēt idejas, kas strādā citur. Pieņemot šādos lēmumus, primāri ir jābalstās ciparos, tāpēc ir būtiski saprast, kā izvēlētais darba formāts ietekmē uzņēmuma rezultātu.

Ar kādu paveikto projektu Jūs īpaši lepojaties?

Te es gribētu izcelt iepriekš pieminēto vadītāju kompetenču projektu. Kaut gan tas ir tikai sākuma posmā, es jau redzu, kā lietas pamazām mainās un tas dod milzīgu lepnumu un gandarījumu, pārliecību, ka ejam pareizajā virzienā. Vadītāji kļūst vēl kompetentāki un tas uzreiz atspoguļojas komandas ikdienas darbā – kā notiek komunikācija, kā darbinieki iesaistās.

Man patīk, kad redzu, kā viens projekts netieši uzlabo situāciju arī kādā citā jomā. Piemēram, vadītāju kompetenču attīstības projekts jau ir uzlabojis darbinieku iesaistes rādītājus. Es redzu šajā projektā pievienoto vērtību un jaudu, kas palīdzēs uzņēmumam attīstīties.

Priekšā mums ir vēl viens interesants projekts par labumu groza pielāgošanu darbinieku vajadzībām. Man šķiet, ka ir forši, kad darbinieks var paņemt to, ka viņam dotajā brīdī ir svarīgs.

Kā Jūs papildināt savas zināšanas par aktualitātēm nozarē?

Man ir vairāki informācijas kanāli, kuriem sekoju līdzi. Latvijas mērogā tie ir SmartHR pasākumi, Ilzes Mednes "HR Podcast", Vinetas Bērziņas podkāsts "Pirms darba". Esmu pierakstījusies vairākām izsūtnēm par HR aktualitātēm, līderības jautājumiem, aktuālākajiem HR pētījumiem. Es apzināti veidoju savu kontaktu loku LinkedIn, piesekoju tiem ekspertiem, kuri seko jaunumiem, apkopo tendences. Šobrīd lasu grāmatu "This Is How We Do It Here" par organizācijas vērtībām.

Vēl mani aicina uz vieslekcijām, un saziņā ar studentiem arī gūstu ieskatu par to, kas notiek Latvijas organizācijās. Tāpat es nekautrējos iet ciemos, ja redzu, kad kāds uzņēmums ir paveicis personāla vadībā jaudīgu projektu. Uzreiz atzīstos, ja kaut ko labu ieraudzīšu – mēģināšu to ieviest arī pie mums. Skatoties citu pieredzi, vienmēr ir svarīgi saprast, vai tas der arī jūsu organizācijai, jo universālo risinājumu nav.

Kāda ir tehnoloģiju loma Jūsu ikdienā?

Esmu ar tehnoloģijām uz "tu". Ja es redzu, ka kāda darbība paņem pārāk daudz laika, mēģinu izdomāt, kā to izdarīt ātrāk, izmantojot kādu IT risinājumu. Nesen aktīvi testēju ChatGPT, lai saprastu, kā šī tehnoloģija var atvieglot ikdienas rutīnas darbus HR komandai. Uzņēmuma līmenī izmantojam IT risinājumus dokumentācijas apritē, iekšējā komunikācijā.

Līdz ar uzņēmumu iekšējo procesu automatizāciju, tostarp personāla vadībā, kā, Jūsuprāt, nepazaudēt "human" vārdu savienojumā "human resources"?

Absolūti parakstos zem teiciena, ka mākslīgais intelekts neatņems darbu cilvēkiem, darbu cilvēkiem atņems cilvēki, kuri mācēs izmantot AI. Digitalizācijā redzu iespēju atbrīvot personāla vadības cilvēkiem laiku, ko veltīt sarunām, analīzei, mācībām. Uzskatu, ka katrai organizācijai ir jāsaprot, kā tehnoloģijas var atbalstīt tās komandu, un izmantot šo iespēju darīt savu darbu gudrāk un efektīvāk.
Lasi arī citas SmartHR intervijas ar personāla vadības praktiķiem